Haşim AKTEN’LE ROPÖRTAJ

Ropörtaj; Mustafa Saydam


Saydam: Gözyaşı kimin eseri?

Akten: Ya mutluluklar yahut acılar eser oluşturmada et­kili olurlar. Bizimki acının, ızdırabın, yangınlığımızın eseridir.


Saydam: Gözyaşı hangi gayeye hizmet ediyor?

Akten: Toplumdaki yanlışlardan dolayı (bizzat ken-disinin de acılar çekmiş birisinin) kendisi gibi yanlışların, yanlışlıkların tuzaklarına düşülmemesini; kurtuluş Allah celle celalühü ve Rasulullah sallallahu aleyhi veselllem’e bağlılık ve sevgi ile olacağına inandığı için “Kimse ateşte yanmasın” davasıyla özetlenebilir.

Ama Mevlânâ’ca Yunus’ca bir üslup tercih etmekteyiz. İnsanlara günahkârsın demek yerine Hz. Âdem’in de dediği gibi günahkâr benim üslubunu seçtik.


Saydam: Gözyaşı ismi nereden geldi?

Akten: Gözyaşı ismi ilk önce çıkardığımız dergimi­zin ismiydi. Dergimizi çıkarmadan önce 20-25 kadar isim düşündük. Çevremize bu isimleri nasıl buluyorsunuz diye sormaya başladık. Herkes Gözyaşı ismini duyunca ya çok sempatik, ya da çok soğuk buluyordu. Bu ismin insanların gönüllerinde ve hafızalarında hemen kalacağını düşünerek bu ismi koyduk. Tabi ismi eşim koydu. Daha sonra dergi adına bir sos-yal faaliyet yapalım dedik. 02 Ocak 1987’de Konya da Alaeddin Keykûbat Salonu’nda (O zamanki adı Torans’tı) bir sosyal etkinlik yaptık. Faaliyetimizin adına da dergimizin adı olan Gözyaşı Geceleri dedik. Bu faaliyetleri bir seri olur düşüncesi ile… Biz programın böyle insanların gözyaşlarına vesile olacağını hiç ama hiç düşünmedik. Gözyaşı sadece der­gimizin adı idi. Hatta programı icra ederken arkadaşlarım per­de arkasında ağlamaya başlayınca, aman program bozulacak dedikse de gözyaşlarına engel olamadık. Meğerse seyirciler de ağlamışlardı. Ve artık gözyaşlarını durduramayacaktık. Bu bizim planımız değildi. Sadece şükrettik. Çünkü Allah için dökülen bir damla gözyaşı cehennem ateşine sütredir. İnşallah çok insanın samimi gözyaşlarına vesile olmuşuzdur. Yani cehennemden kurtuluşuna… Bu bizim en büyük bahtiyarlığımızdır.


Saydam: Gözyaşı’nın kendine seçtiği bir hedef, kitle var mı?

Akten: Kendim gibi ateşe gitme tehlikesi ve tehdidi altındaki bütün canlar, özellikle de gençliğini boşa geçirme­melerini istemediklerim, elbette genel anlamda da bütün in­sanlar hedef kitlemizdir. Ey Allah’ın kulları gelin kardeş olalım, Rahman’ın huzurunda mahcup olmayalım, O’nun Habibi olan peygamberimize, Efendimize layık olalım. Sevdamız da, gay­retimiz de yalnızca bunun içindir.


Saydam: Yirmi yıllık bu serüvende Gözyaşı olarak bir ilgi ve etki alanı oluşturdunuz. Bu e-maillerden, canlı telefon bağlantılarından yahut yüz yüze görüşmelerden de anlaşılmaktadır. Peki, bu yirmi yılda Haşim AKTEN Gözyaşı’ndan etkilendi mi, şayet etkilendiyse ne ölçüde ve nasıl etkilendi? Yirmi yıl önceki Haşim Atken ile bugünkü Haşim AKTEN’e Gözyaşı neler kattı, neler kazandırdı?

Akten: Halkın etkilenişi, hayatlarındaki değişiklikler el­bette ki beni önemli ölçüde etkiledi. Bizzat yaşadığım o kadar çok olay var ki hepsi de olumlu veya olumsuz olarak bir etki bırakıyor. Bunun için beyin çilesi çektim. Araştırmalar yaptım. Bilgimi arttırmaya gayret ettim. İşte beni derinden etkileyen bu müspet ve menfi olayları, sözleri programlaştırdım. Bizim yaptıklarımızla çok şey değişmeyecek belki. Belki hiçbir şey değişmeyecek. Allah Azze ve Celle’nin Gözyaşı’nın yaptığı faaliyetlere ihtiyacı yok ki. O’nun hiçbirimizin yaptığına ve yapacağına ihtiyacı yoktur. Rabbim noksan sıfatlardan beridir. Bu yaptıklarımıza bizim kendimizin ihtiyacımız olduğuna inanıyorum ve biliyorum ki bizi hiç kimse izlemese de, bizi hiç kimseler dinlemese de melekler yapılanları kaydediyor. Hiçbir şey zayi olmaz. Fakat benim ümidim yaptıklarımızdan değil Allah’ımın merhametli oluşundandır. Yaptıklarımızı Hakk’ın rızasına ermek ümidiyle yapıyoruz. Nefsimize mağlup olmaktan korkuyoruz. O’na layık kul olabilmek için kullarına anlattığım, aktardığım mesajları kendi hayatımda tatbik et­mek için kendi nefsimle olan kavgamı hâlâ bitiremedim. Şeytan herhalde benimle fazla uğraşıyor. Nefsimle, şeytanla kavgamda başarılı olmak için her zaman bana yardımcı olacak güzel insanlar aradım. Muvaffak olamadım. Gulyabanilere çattım da gerçek Salihlere ulaşamadım. Bu yüzden bütün ümidimi gelecek nesle bağladım. İnşallah onlar arasından Salih kullar çıkacak. Bizim başaramadığımızı dilerim onlar başarırlar da bizden sonrakiler zorlandığım kadar zorlanmaz-lar.


Saydam: İkibinin üzerinde Gözyaşı Geceleri, Gözyaşı Der­gisi, Gözyaşı FM Konya ve Gözyaşı FM Uydu, Gözyaşı internet yayınları, sahi çok kazandınız mı? Bir servet oluşturabildiniz mi?

Akten: Evet, bu asırda vergi rokertmenleri nasıl varsa ben de bir rekortmen sayılabilirim. Sanıyorum, çok kazandım, aldığım dualarla bir dua rekortmeni sayıyorum kendimi. Bu­nun bir bedeli takdir edilemez, trilyonlarla ölçülemez.

Maddi olarak ise bakacak olursak da ekonomik zorluk­lar içinde sıkıntılar yaşıyorum. Maddi varlığımın olmadığı gibi borçluyum. Ama elhamdülillah ödemek için Rabbim veri­yor. Kimilerinin bir Gözyaşı Geceleri biletinin bedelini hesap ederken, inandığım değerler uğruna ben yüzlerce milyar para sarf etmekten asla yüksünmedim. Kimileri kelle(!..) başı he­sap yapıp bunlar ne çok kazanıyor diye hesap ederken; biz bir kişiye olsun etkili olabilir miyiz diye hesap yapıyorduk. Daha fazla kazanmayı, daha fazla hizmet üretmek için ister­dim. Burası dünya, bu hizmetler parasız da olmuyor. Daha fazla insana ulaşabilmek için aynı oranda kazanmak gereki­yor. Biz de kazandığımızı sarf etmekle kalmayıp hizmet aşkıyla gücümüzün de üstünde borçlanmış olduk.


Saydam: Haşim AKTEN bu yirmi yıllık yoğun ve heyecan dolu tempoda atladığı, ihmal ettiği ya da çok özlediği ne var, en çok neye sahip olmak ister?

Akten: Kendimi ihmal ettim. Kendime ayıracak zamanı ve fırsatı bulamadım. Dolayısı ile de ailemi de ihmal etmiş ol­dum. Gerçi onlarla beraber olunca da bir günde en az on gün­lük ilgi alâka göstermeye çalıştım ama yine de ihmal etmek zo­runda kaldım. Çünkü hayatım hep yollarda bir şehirden başka bir şehre, bir ülkeden başka bir ülkeye hizmete koşmakla geçti.

En çok isteğim özlediğim Medine’de yaşamaktı. Ba-şaramadım, inşallah bir gün onu da başarırım.


Saydam: Şimdi en çok neye veya nelere sahip olmak is­terdiniz?

Akten: Bu dünya fanidir. Öldüğümde Allah Celle Cela­lühü “Gel bakalım, sana merhametimi göstereyim. Sen kullarıma benim merhametimi ve Habibimi anlattın” denme­sidir. En çok sahip olmayı istediğim şeydir.


Saydam: Haşim AKTEN’İN hayatında takıntıları var mıdır? Yemek konusunda, spor, müzik v.b. konularda ve evcil hayvan besleme konusunda?

Akten: Takıntılarım var tabi. Haşim, midesi için asla zahmete katlanmaz. Mesela mandalina dururken portakal yemez. Çayı cam bardakta içmeyi sever, kuru fasulyeyi se-ver. Sporda fırsatı olsa dağcılık yapardı. En çok sevdiği spor dağcılık, fakat yapmaya bir türlü fırsat bulamaz.


Saydam: Haşim AKTEN kendini ve Gözyaşı’nı nasıl tanımlıyor. Yani siz hoca mısınız, şeyh misiniz, ulemâdan mısınız, v.b. kimsiniz, nesiniz? Yoksa bunun cevabını başkalarına mı bırakmak gerekiyor?

Akten: Hayır, başkalarına bırakırsanız ya vezir ederler yahut rezil. Ya uçururlar ya da batırırlar. Toplumun acılarını sadece bilen değil aynı zamanda yaşamış ve bu acıları ken-dince dillendiren, dile getiren bir ses, bir kişilik, bir hayat, bir gün bitecek bir nefes, yangın bir yürek, yarın mahşerde ne olacağını bilmeyen bir garip kul. Kimine göre ağabey, kimi için kardeş, kimine amca, kimine evlat, kimine de dede… Ama kendine hiçbir şey, Haşim…

Şu saydıklarınızın hepsi, yani şeyhlik, hocalık v.b ne umduğum ne de olduğum bir şey. Öylesi kutsal makamların taşıyıcısı olacak kadar güçlü değilim. Allah’ın verdiği kabili­yetleri Allah’ın rızası doğrultusunda kullanmaya çalışan belki bir sanatçı diyebilirsiniz. (Entellerimiz beğenmese de) halkın yüreğinde olmaktan gurur duyan, mutlu olan birisiyim.

Gözyaşı’na gelince; Gözyaşı her şeyden önce Rabbimin bana bir lütfu… Belki Gözyaşı olmasa yeteneklerimi yanlış yerlerde kullanabilirdim.

İnşallah Gözyaşı inanan yürekler için de bir huzur ve mut­luluk vesilesi olur. Şimdi birçok insan “iyi ki varsın Gözyaşı” diyor.

En Tatlı Meyve >>>
Ana Sayfa  Hakkımızda Programlar Multimedya Organize Ürünlerimiz İletişim

BİZİ TAKİP EDİN

İLETİŞİM

E-Posta Adresi: gozyasi@gozyasi.com.tr

İletişim Telefonları:

0212 671 98 28

0049 157 3350 7050

ADRES

İKİTELLİ

Giyim San. Sitesi 2.Ada

A Blok Kat:2 No:201 34306 / Başakşehir

İSTANBUL

Copyright © 2017 Gözyaşı Sanat A.Ş. Tüm hakları saklıdır.